Bycie świadkiem przemocy jest niezwykle trudnym doświadczeniem. Może towarzyszyć mu poczucie winy, niechęć do wtrącania się w nieswoje sprawy lub po prostu zwykła niepewność czy faktycznie to, co widzę lub słyszę za ścianą jest wynikiem przemocy. Nie jesteśmy zobowiązani prawnie do reagowania na każde domniemanie przemocy, więc jeśli nie czujesz się na siłach lub boisz się o swoje bezpieczeństwo – nie rób niczego, co może wywołać u ciebie poczucie zagrożenia.  Kiedy masz jakieś wątpliwości skontaktuj się organizacjami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy lub lokalnymi Ośrodkami Pomocy.

Dlaczego rola świadka przemocy jest taka ważna?

Działanie osoby „z zewnątrz” może przyczynić się do szybszego wyjścia osoby krzywdzonej z sytuacji przemocy. Reakcja w trakcie aktu przemocy (np. interwencja na ulicy, kiedy widzimy, że rodzic podnosi rękę na dziecko) daje także osobie doświadczającej wytchnienie i chwilowe poczucie bezpieczeństwa. Kiedy sprawca widzi, że jego ofiara ma wsparcie, że ktoś widzi jego zachowanie, może poczuć się mniej pewnie. Im więcej osób zauważy przemoc – tym lepiej. Ponadto reakcja świadka da szansę instytucjom niosącym pomocy na dotarcie do ludzi, którzy sami nie byliby w stanie zgłosić się i opowiedzieć o swojej sytuacji.

Co możesz zrobić, gdy jesteś świadkiem przemocy?

1.   Wysłuchaj osoby doświadczającej przemocy. Okazanie wsparcia może być jednym z czynników, dzięki którym zacznie szukać pomocy. Nie oceniaj, uwierz w to, co mówi dana osoba i nie zapomnij jej przekazać, że nie jest winna swojej sytuacji.

2.   Podaj namiary na ośrodki i fundacje oferujące pomoc. Osoba krzywdzona nie musi być od razu gotowa na przyjęcie pomocy, jednak w przyszłość będzie mogła potrzebować profesjonalnego wsparcia. Zapewnij ją, że ma do tego prawo i w ten sposób dba o siebie i swoje bezpieczeństwo.

3.   Osobiście skontaktuj się z organizacją przeciwdziałającą przemocy. Szczególnie kiedy nie jesteś pewien, co masz zrobić i jak okazać wsparcie.

4.   Powiadom pomoc społeczną, policję lub prokuraturę, szczególnie kiedy występuje ostra przemoc. Można to zrobić zupełnie anonimowo, w każdym przypadku, kiedy istnieje domniemanie przemocy w rodzinie. Podaj dane i adres rodziny. Pamiętaj, powiadomienie odpowiednich służb nie jest złośliwym donosem na sąsiada – to tak naprawdę niesienie pomocy osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone.

5.   Porozmawiaj ze sprawcą przemocy. Ale tylko wtedy, gdy wasze relacje na to pozwalają. Nie rób tego, kiedy czujesz, że nie masz odpowiednich umiejętności lub po prostu boisz się, że pogorszysz sytuację.

6.   Widząc akt przemocy w miejscu publicznym możesz zareagować zwracając się bezpośrednio do osoby krzywdzonej pytając, czy można jej jakoś pomóc. W tej sytuacji ignorujemy sprawcę i okazujemy wsparcie osobie doświadczającej przemocy. Szanujemy jej decyzję.

7.   Kiedy jesteśmy świadkami przemocy wobec dziecka w przestrzeni publicznej trudniej jest zwrócić się bezpośrednio do niego. Wtedy można podejść do dorosłego i zadać pytanie rozpraszające np. która jest godzina? To da dziecku chwilowe bezpieczeństwo i wytrąci sprawcę z rytmu.

Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób możesz udzielić pomocy skontaktuj się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, organizacjami pozarządowymi (np. Fundacja Non Licet), Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (tzw. SOW)

Pamiętaj, że jako świadek musisz też dbać o swoje poczucie bezpieczeństwa. Jeśli na daną chwilę nie masz zasobów, żeby podjąć interwencję – nie rób tego. Twój komfort psychiczny też jest ważny.

Pomóż nam pomagać

W ciągu 25 lat działalności Fundacja NON LICET zrealizowała wiele projektów i pomogła wielu osobom. By móc nieść pomoc przez kolejne lata potrzebne jest wsparcie finansowe, które pozwoli organizacji zapewnić długofalową pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują.

Każda, nawet najdrobniejsza, kwota przybliża nas do celu jakim jest pomoc osobom doświadczającym przemocy. Pewność, że co miesiąc mamy środki na prowadzenie pomocy psychologicznej to gwarancja, że będziemy w stanie pomóc tym, którzy nas potrzebują. Osobom doświadczającym przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej, dzieciom krzywdzonym i osobom przeżywającym kryzys.

 

Wsparcie dla Fundacji NON LICET

tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Alior Bank SA 45 2490 0005 0000 4530 9931 6699

Fundacja „NON LICET” Pomoc Ofiarom Przemocy w Rodzinie

Stalowa 6A, 53-425 Wrocław

 

Źródła:

Niebieska Linia „Jesteś świadkiem?” w: http://www.niebieskalinia.info/index.php/jestes-swiadkiem

Opracowanie Fundacji Non Licet „Przemoc domowa – wprowadzenie”

2021-12-03T22:57:36+00:0006 grudnia 2021|

Przejdź do góry