Zaniedbanie

Zaniedbanie jest określane jako ukryta forma przemocy. Polega na niezaspokajaniu podstawowych potrzeb psychicznych i/lub biologicznych. Może dotyczyć dzieci ale ma miejsce także odnośnie osób starszych, niepełnosprawnych czy chorych, których stan zdrowia wymaga opieki.

Zaniedbanie w sferze emocjonalnej to zachowania takie jak brak uwagi i uczyć, a więc pozbawienie zaspokojenia podstawowych emocjonalnych potrzeb: przynależności, miłości, więzi. Może przejawiać się poprzez ignorowanie potrzeb innej osoby, odmowę komunikowania się, niedbałość.

Zaniedbanie w sferze biologicznej może przejawiać się w pozbawianiu środków na utrzymanie, jedzenia, ubrań, miejsca do mieszkania, braku pomocy w chorobie.

Za zaniedbanie w stosunku do dziecka odpowiadają głównie rodzice ale także
nauczyciele, lekarze, opiekunowie. Powodem zaniedbania może być brak wiedzy i umiejętności, brak motywacji, depresja. Może też być tak, że powodem zaniedbania jest brak środków do zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Już w okresie prenatalnym może dojść do zaniedbania na przykład przez palenie i picie w ciąży. Zaniedbaniem jest także brak odpowiedniej stymulacji poznawczej dziecka.

Według badań dzieci w wieku 11-17 lat z 2011 roku w Wielkiej Brytanii, brak czystych ubrań deklarowało 3,3%.

 

Pomóż nam pomagać

W ciągu 25 lat działalności Fundacja NON LICET zrealizowała wiele projektów i pomogła wielu osobom. By móc nieść pomoc przez kolejne lata potrzebne jest wsparcie finansowe, które pozwoli organizacji zapewnić długofalową pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują.

Każda, nawet najdrobniejsza, kwota przybliża nas do celu jakim jest pomoc osobom doświadczającym przemocy. Pewność, że co miesiąc mamy środki na prowadzenie pomocy psychologicznej to gwarancja, że będziemy w stanie pomóc tym, którzy nas potrzebują. Osobom doświadczającym przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej, dzieciom krzywdzonym i osobom przeżywającym kryzys.

 

Wsparcie dla Fundacji NON LICET

tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Alior Bank SA 45 2490 0005 0000 4530 9931 6699

Fundacja „NON LICET” Pomoc Ofiarom Przemocy w Rodzinie

Stalowa 6A, 53-425 Wrocław

 

Na podstawie:

Helios, J., Jedleca, W. (2017). Współczesne oblicza przemocy. Zagadnienia wybrane

niebieskalinia.pl
Radford, L., Corral, S., Bradley, C., Fisher, H., Bassett, C., Howat, N., Collishaw, S. (2012). Child abuse and neglect in the UK today.

Wójcik, S. (2013). Przemoc w rodzinie, zaniedbanie, wiktymizacja pośrednia. Wyniki Ogólnopolskiej diagnozy problemu przemocy wobec dzieci. Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka

 

2021-12-02T23:32:54+00:0003 grudnia 2021|

Przejdź do góry