Czym jest przemoc ekonomiczna?
Oznacza ograniczenie dostępu do środków finansowych lub innych wartości materialnych. Celem przemocy ekonomicznej jest uzyskanie kontroli przez sprawcę i uzależnienie ofiary. Pieniądze lub wartości materialne stają się sposobem na budowanie kontrolującej pozycji.
Przemoc ekonomiczna jest rodzajem przemocy psychicznej i potrafi być równie krzywdząca, co przemoc fizyczna.
Ta forma przemocy często dotyka kobiety będące w związkach ale jest też obecna na rynku pracy (na przykład niższe płace u kobiet).
Przejawy przemocy ekonomicznej
Przejawami przemocy ekonomicznej jest ograniczanie dostępu do pieniędzy na przykład przez wyliczanie ich na zakupy, nie dawanie pieniędzy na podstawowe potrzeby, ograniczanie możliwości korzystania ze wspólnych dóbr materialnych takich jak mieszkanie albo samochód. Również okradanie rodziny przez zabieranie pieniędzy na hazard czy alkohol jest przemocą ekonomiczną.
W Polsce świadomość tego, czym jest przemoc ekonomiczna jest niska. ⅓ Polaków uważa wydzielanie pieniędzy i kontrolowanie wydatków współmałżonka za dowód na gospodarność. Skala ujawniania przemocy ekonomicznej także jest niewielka. Może to być wynikiem niechęci przyznawania się bycia ofiarą lub sprawcą.
Syndrom gotującej się żaby
Polega na stopniowym zwiększaniu dyskomfortu psychicznego, który wynika z tkwienia w niekorzystnej sytuacji. Jeśli żaba zostanie włożona do wrzątku, to z niego wyskoczy. Jeśli jednak zostanie ona włożona do chłodnej wody, która będzie powoli podgrzewać do wrzenia, to żaba nie przetrwa i się ugotuje.
Podobnie w przemocowej relacji, ofiara jest stopniowo przyzwyczajana do coraz gorszego traktowania, czego może nie zauważać. Brak reakcji wynika z dużego wysiłku wkładanego w przystosowanie się. Kiedy sytuacje osiąga już apogeum, ofierze brakuje zasobów, żeby z sytuacji uciec i uwolnić się. Skłonność do adaptacji może przyczyniać się do tkwienia w niekorzystnych związkach, zamiast na nie reagować.
Bycie w relacji, gdzie występuje przemoc ekonomiczna, może spowodować u ofiary brak wiary we własne siły i brak zdolności do opuszczenia sprawcy z obawy, że nie da sobie rady finansowo. Taka sytuacja może doprowadzić na przykład do depresji czy zaburzeń lękowych Dlatego bardzo ważne jest szukanie pomocy i zwracanie się do specjalistów.
Pomóż nam pomagać
W ciągu 25 lat działalności Fundacja NON LICET zrealizowała wiele projektów i pomogła wielu osobom. By móc nieść pomoc przez kolejne lata potrzebne jest wsparcie finansowe, które pozwoli organizacji zapewnić długofalową pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują.
Każda, nawet najdrobniejsza, kwota przybliża nas do celu jakim jest pomoc osobom doświadczającym przemocy. Pewność, że co miesiąc mamy środki na prowadzenie pomocy psychologicznej to gwarancja, że będziemy w stanie pomóc tym, którzy nas potrzebują. Osobom doświadczającym przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej, dzieciom krzywdzonym i osobom przeżywającym kryzys.
Wsparcie dla Fundacji NON LICET
tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe
Alior Bank SA 45 2490 0005 0000 4530 9931 6699
Fundacja „NON LICET” Pomoc Ofiarom Przemocy w Rodzinie
Stalowa 6A, 53-425 Wrocław
Na podstawie:
Helios, J., Jedleca, W. (2017). Współczesne oblicza przemocy. Zagadnienia wybrane
niebieskalinia.pl