W procesie dochodzenia do równowagi po doświadczeniu przemocy ważna jest nie tylko umiejętność budowania i utrzymywania relacji z innymi ale przede wszystkim relacja z samym sobą. To, jak dbamy o własne myśli, uczucia i stan fizyczny odgrywa dużą rolę w dochodzeniu do zdrowia.
Często dużo łatwiej jest okazywać współczucie innym niż samemu sobie. Współczucie jest zdolnością rozpoznawania cierpienia u innych, która jest połączona z chęcią ulżenia im w cierpieniu. Taka postawa motywuje do aktów życzliwości, podjęcia wolontariatu czy opieki nad potrzebującymi. Współczucie sprawia, że świat staje się lepszym miejscem do życia.
Tymczasem wielu osobom wykształcenie takiej postawy w stosunku do siebie sprawia wiele trudności. Dobrą wiadomością jest to, że samowspółczucie można pielęgnować i rozwijać w sobie.
Kristin Neff wyróżnia trzy kluczowe elementy współczucia dla samego siebie:
1. Życzliwość wobec samego siebie
Polega na myśleniu o sobie, jak o swoim najlepszym przyjacielu. Zazwyczaj traktujemy siebie dużo surowiej i bardziej krytycznie niż swoich bliskich. Natomiast po doświadczeniu przemocy może się zdarzyć tak, że największe lęki i obawy ofiary na temat jej samej jeszcze się uwypuklają. Ważne jest aby w procesie zdrowienia traktować się z taką życzliwością i serdecznością, jaką okazujemy bliskim osobom.
2. Wspólne człowieczeństwo
Polega na uznaniu, że wszyscy popełniamy błędy, każdemu zdarza się podejmować niekorzystne decyzje i ponosić porażki. Wszyscy czasem cierpimy. Natomiast samokrytyka i perfekcjonizm może powodować zbytnie utożsamianie się z popełnionymi błędami, obwinianie się za cierpienie i traktowanie go jako dowodu, że jesteśmy do niczego. Spojrzenie na siebie w kontekście naszego wspólnego ludzkiego człowieczeństwa pozwala poszerzyć perspektywę.
3. Uważność
Jako ludzie mamy skłonność do unikania tych uczuć, które uważamy za nieprzyjemne i lgnięcia do tych, które uważamy za przyjemne. Natomiast korzystniej byłoby spojrzeć na swoje emocje jak na zmieniającą się z dnia na dzień i z godziny na godzinę pogodę. Podobnie jak pogoda, emocje są zmienne. Uważność polega na obserwacji emocji, myśli i wrażeń w ciele, bez podejmowania jakichkolwiek działań. Tak jak pogodę akceptujemy jako tymczasową, tak stany wewnętrzne traktujemy jak coś przejściowego. Takie podejście uczy dystansu do własnych przeżyć wewnętrznych oraz do nie uciekania od trudnych emocji przez zażywanie substancji psychoaktywnych czy samookaleczanie się.
Pomóż nam pomagać
W ciągu 25 lat działalności Fundacja NON LICET zrealizowała wiele projektów i pomogła wielu osobom. By móc nieść pomoc przez kolejne lata potrzebne jest wsparcie finansowe, które pozwoli organizacji zapewnić długofalową pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują.
Każda, nawet najdrobniejsza, kwota przybliża nas do celu jakim jest pomoc osobom doświadczającym przemocy. Pewność, że co miesiąc mamy środki na prowadzenie pomocy psychologicznej to gwarancja, że będziemy w stanie pomóc tym, którzy nas potrzebują. Osobom doświadczającym przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej, dzieciom krzywdzonym i osobom przeżywającym kryzys.
Wsparcie dla Fundacji NON LICET
tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe
Alior Bank SA 45 2490 0005 0000 4530 9931 6699
Fundacja „NON LICET” Pomoc Ofiarom Przemocy w Rodzinie
Stalowa 6A, 53-425 Wrocław
Na podstawie:
Comito, T. (2021). Przemoc, której nie widać. Jak rozpoznać i przerwać cykl przemocy psychicznej
Neff, K. (2020). Jak być dobrym dla siebie. Życie bez presji otoczenia, przygnębienia i poczucia winy